מערכת אוסמוזה הפוכה

מידע כללי על אוסמוזה הפוכה

חברת וינטר הנדסה מתמחה באפיון, תכנון בניה ותחזוקה של מערכות ממברנות לטיפול במים ובשפכים. מערכות אלו כוללות גם מערכות אוסמוזה הפוכה תעשייתיות, עם ספיקות הנעות בין שמונים  לעשרים אלף  ליטרים לשעה כמוצר מדף וכתכנון פרטני ללא גבול . המערכות מסופקות עם סינון מיקרוני ויש להן מערך מובנה של CIP הכולל צנרת, ברזים ומיכל המאפשר לנקות במקום את הממברנות.

המערכות מיוצרות על ידי חברת וינטר מחומרים שאינם מחלידים, הכוללים מעמדי מערכות מפרופילים של נירוסטה, צנרת לחץ מנירוסטה מרותכת וכדומה. בנוסף המערכות מסופקות עם כל סוג של מערכת בקרה ופיקוד מבוקשת ומתאימה.


אוסמוזה רגילה מול אוסמוזה הפוכה 

הליך של אוסמוזה רגילה מאפשר הנעה טבעית, ללא שימוש בכוח נוסף חיצוני, דרך ממברנה של ממסים מריכוז נמוך לריכוז גבוה. זאת בעוד שהליך של אוסמוזה הפוכה, המכונה בעברית פעפוע הפוך, מורכב מתמיסה העוברת דרך ממברנה חדירה למחצה המורידה ריכוזי מומסים באמצעות לחץ מנוגד ללחץ אוסמוטי. שלא כמו באוסמוזה רגילה, בהפוכה לא נעשה שימוש בממברנה מנוקבת אלא בשכבה של חומר פולימרי דחוס, המאפשרת לרוב רק מעבר של מים.  לשם קבלת הליך זה יש צורך בהפעלת רמה גבוהה של לחץ.


הצורך במערכת של אוסמוזה הפוכה

תאגידי המים בארץ מספקים מים לתעשייה עם כמות גדולה של מלחים ומינרלים, הכוללים גם מלחים קשים המשפיעים לרעה על תפקוד מערכות ומכשירים שונים, לכן עולה לא אחת הצורך להסירם מהמים. סילוק זה ניתן לבצע באמצעים שונים, כמו מרככים ומחליפי יונים. אולם בעקבות חוק ההתמלחות הוגבלה הזרמה למערכות ביוב של מלחים ויש לפנותם לאתרים מורשים.

כפועל יוצא מכך גדלה העדפה לטיפול במים ובשפכים באמצעות מערכות אוסמוזה הפוכה, אשר עלות רכישתן והפעלתן יקרות יותר אך הן ידידותיות לסביבה . בין היתר נעשה שימוש בתעשייה במערכות אלו במערכות קירור סגורות, בדודי קיטור, במתקני בריאות, במעבדות, מפעלים שונים, מטבחים תעשייתיים ועוד.


יישומים שונים של מערכת אוסמוזה הפוכה

כאמור, אוסמוזה הפוכה משמשת למגוון שימושים. בין היתר נעשה שימוש בהליך זה בארץ לשם התפלת מים, בין אם מים מליחים בדרום או עבור התפלת מי ים, והפיכתם למים מתאימים לצרכי חקלאות וגם למי שתייה. בנוסף מערכות אלו נעשו מבוקשות לשימוש בייתי, עבור טיהור מים מחלקיקים גדולים, תרכובות אורגניות, כלור חופשי וכדומה, כאשר במערכות ביתיות מייצרים לחץ חיצוני על ידי כבידה ולכן הן אינן נדרשות במשאבה. בנוסף נעשה שימוש בשיטה זו במתקני אוסמוזה הפוכה עבור כלי שיט.

מעבר לכך מערכות אוסמוזה הפוכה מבוקשות בתעשיות רבות, למשל בתעשיית המזון לייצור של סוגים שונים של תרכיזים כמו מיץ פירות ולייצור יינות. כמו כן באוסמוזה הפוכה נעשה שימוש גם במתקנים ייעודיים לשטיפת רכבים, בהליכים של ייצור מימן, בשיטות גידול צמחים עם הידרופוניקה, במעבדות, מפעלים, דודי קיטור ועוד.


 להזמנת מערכת אוסמוזה הפוכה 

להזמנת מערכת אוסמוזה הפוכה  ולקבלת עוד מידע וייעוץ מקצועי בנושא השאירו פרטיכם באתר שלנו או צרו קשר עם וינטר הנדסה בטלפון 6105* או במייל office@winter-apro.com.

השאירו פרטים וניצור קשר בהקדם