מערכות בקרה ומינון

מערכות בקרה ומינון 

במגוון רחב מאוד של פעילות בתחום הטיפול במים והשפכים נדרשות מערכות ניטור , בקרה ומינון על מנת לשמור על פעילותן התקינה ולאורך זמן של המערכות השונות, ולעמוד בתקנים ובדרישות של הרשויות השונות. 

  • מערכות מינון ובקרה למערכות אנרגיה – כדוגמת מגדלי קירור ודודי קיטור.  תפקידן לנטר את מוליכות המים ברציפות ולבצע ניקוזים ומינון תכשירים יעודים בכמויות מדודות על מנת שמור על המערכות מפני קורוזיה ומשקעים. 
  • הכלרת מאגרי מי שתיה וקווי אספקת מי שתיה – על מנת לעמוד בדרישות של הרשויות נדרשת התקנה ומדידה רציפה של ריכוז הכלור במים , לצורך זאת מותקנות מערכות מינון ובקרה אשר שומרות על ריכוז כור מתאים בקביעות תוך שהם מאפשרות אגירת נתונים ושליחת נתונים . פעמים נדרשות בדיקות של פרמטרים נוספים כדוגמת מוליכות , TDS , פלואור , עכירות (NTU), TSS , SDI וכד’ 
  • מניעת חיידק הליגיונלה – חיידק הלגיונלה הינו חיידק מסוכן אשר עשוי לגרום למחלה קשה ואף למוות,  ניתן למצא אותו בעיקר במערכות מים חמים אך לפעמים הוא מתפתח במערכות של מים קרים. 

לצורך קטילה ושמירה על המים מפני התפתחות החיידק מותקנת מערכת לייצור ומינון של כלור דיאוקסיד.  כלור דיאוקסיד הינו תכשיר אשר מיוצר תוך מיהול נכון של תכשיר סודיום כלוריט עם חומצת מלח. בשיטה של אקוואפור ישראל – וינטר הנדסה בע”מ  ,החומרם נמהלים בתוך ראקטור אשר מייצר תמיסת כלור דיאוקסיד בריכוז של 2000 מג”ל אשר מוזרקת למערכת המים ומנוטרת רציף בקצה הקו או מעגל הסחרור. 

  • הכלרה ונטרול  שפכים – פעמים במפעלי תעשיה או במעבדות נדרש טיפול מיוחד לשפכים בטרם הזרמתם אל הביוב העירוני. במקומות שבהם השפכים עם PH נמוך מהנדרש  בתקן  כדוגמת מטבחים גדולים, או מפעלי ציפויים שונים ועוד כהנא דוגמאות ויש צורך  ובנטרולם ע”י מינון תכשיר בסיסי כדוגמת פוטאש או סודה קאוסטית עד להשגת שפכים בPH נטרלי. 

ובמעבדות ומפעלים עם שפכים המכילים שאריות ביולוגיות וזיהומים שונים  יש חובה לאגור ולהכליר את השפכים  עד לריכוז של כ 1.5-2 PPM ורק אז להזרימם לביוב העירוני. 

מערכות המינון והבקרה הללו דורשות מערכות מדידה, מינון ובקרה מתקדמות ביותר ולפעמים עם דרישות מדידה המאפשרות מגוון רחב של מדידות כדוגמת בדיקות  ORP , רדוקס  (REDOCS)  ,חמצן מומס , אמוניה וכד’ 


יש חשיבות רבה ביכולת הציוד לספק מעבר לתוצאות גם אפשרות לשלוח נתונים לנקודות בקרה רחוקות תוך שימוש בבקרת PLC (בקר מתוכת) המאפשרת תקשורת TCP/IP  ו MODBUS וכמובן אגירת נתונים .

השאירו פרטים וניצור קשר בהקדם